Ana Sayfa | Hizmetler | Renault Lastik Sensörü

Lastik Basıncı İzleme Sistemi (TPMS)

Lastik SensörüTPMS NEDİR?
Lastik Basıncı İzleme Sistemi (TMPS), lastik hava basıncınızı izleyen ve tehlikeli bir şekilde düştüğü zaman sizi uyaran bir elektronik sistemdir.

Neden Araçlar’da TPMS Var?
Sürücülerin, lastik basıncı güvenliği ve bakımının önemini anlamasına yardımcı olmak için, Kongre 2006’dan sonra yapılan çoğu aracın TPMS donanımlı olmasını gerektiren TREAD yasasını geçti.

 

 

 

Bugün kullanılan iki farklı sistem türü vardır: Doğrudan TPMS ve Dolaylı TPMS.

~ Doğrudan TPMS, her lastikteki hava basıncını ölçmek için tekerleğe monte edilmiş bir sensör kullanır. Hava basıncı, üreticinin önerdiği seviyenin% 25 altına düştüğünde, sensör bu bilgileri aracınızın bilgisayar sistemine aktarır ve gösterge paneli gösterge ışığını tetikler.

~ Dolaylı TPMS, aracınızın Kilitlenme Önleyici Fren Sistemi (ABS) tekerlek hız sensörleriyle çalışır. Bir lastiğin basıncı düşükse, diğer lastiklerden farklı bir tekerlek hızında dönecektir. Bu bilgi, arabanızın gösterge paneli ışığını tetikleyen bilgisayar sisteminiz tarafından algılanır.

TPMS, aracınızın lastik basıncı düşük olduğunda veya düz gittiğinde sizi uyarır. Doğru lastik basıncını korumanıza yardımcı olarak, TPMS aracınızın kullanımını iyileştirerek, lastik aşınmasını azaltarak, fren mesafesini azaltarak ve yakıt tasarrufunu iyileştirerek yolda güvenliğinizi artırabilir.

Anahtar "açık" konuma getirildiğinde, "düşük lastik basıncı" uyarı ışığı yanıp sönüyorsa, aracınızda TPMS bulunur.

~ Lastiklerinizde ki hava basıncını kontrol edin ve düşük olan lastikleri şişirin (üreticinin tavsiyesine göre). Lastik uygun basınçta olduğunda, gösterge ışığı sönmelidir.

~ Gerekirse, lastiği yedek lastiğinizle değiştirin ve gerekli onarım veya değiştirme için yerel Lastikler Plus mağazasını ziyaret edin. Aracınızın lastik basıncını kontrol eder ve sorunu teşhis etmek için tüm lastik sensörlerinde sistem testi gerçekleştirir. Teknisyenler aracınızın lastik ihtiyacına cevap verdikten sonra, sizi güvenli bir şekilde yola çıkarmaları için uygun bakım önerilerini sunarlar.

Galeri


Aradığınız cevabı bulamadınız mı?

Aşağıda ki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz..